Jak założyć firmę – cykl cotygodniowych artykułów

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności. Samozatrudnienie jest nadal najlepszą alternatywą dla wielu z nas. Szybko można odnieść sukces, jeżeli pomysł spotka się z zainteresowaniem klientów i odpowiednio zadbamy o rozgłośnienie naszej działalności.

Wiele poradników przedstawia bardzo powierzchownie proces zakładania firmy, wymieniając tylko poszczególne czynności, których trzeba dokonać na poszczególnym etapie. Warto jednak poświęcić więcej czasu i uwagi każdemu z nich, aby dokonać odpowiedniego wyboru.

Zakładanie firmy można podzielić na cztery główne etapy:
  1. Rejestracja działalności gospodarczej  w Urzędzie Gminy oraz wybór formy opodatkowania.
  2. Uzyskanie numeru REGON.
  3. Założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki.
  4. Zgłoszenie przedsiębiorcy i jego pracowników do ZUS oraz powiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy o zatrudnieniu pracowników.

Opisanie każdego punktu w kilku zdaniach, to stanowczo za mało, aby kompleksowo wyjaśnić funkcjonowanie pewnych mechanizmów oraz znaczenia instytucji prawnych. Na każdym etapie pojawiają się pytania, wątpliwości które warto wyjaśnić na początku, aby podjąć odpowiednią decyzję odnośnie formy prowadzenia działalności. Dla lepszego zobrazowania pewnych czynności, niektóre elementy będą tłumaczone na konkretnych przykładach, mających odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dziś zostanie przedstawiona tylko krótka charakterystyka poszczególnych etapów, z których każdy będzie kompleksowo opisywany co środę.

Pierwszy etap – rejestracja działalności w Urzędzie Miasta lub Gminy.

Należy wypełnić stosowny formularz CEIDG. Na tym etapie powinniśmy wiedzieć jaką formę działalności będziemy wykonywać oraz jaką formę prawną będzie miała rejestrowana przez nas firma, tj : jednoosobowa działalność czy spółki  : np. , cywilna , z o.o, akcyjna , itp. Należy wybrać dogodną formę opodatkowania, zależną od szacunkowych dochodów jakie planujemy osiągać. Dla niedużych, początkujących firm  najlepsza formą są zasady ogólne. Drugą możliwością  jest karta podatkowa – ale tylko jeżeli profil naszej działalności spełnia określone wymogi. Jakie? O tym już w kolejną środę.  W artykule poświęconym rejestracji działalności znajdą się również porady dotyczące wyboru najlepszej formy opodatkowania do danego rodzaju działalności, jakie wnioski i formularze trzeba wypełnić? Czy wypełnienie formularza CEIDG załatwia wszelkie formalności, jeżeli tak to kiedy ? Na przykładach wyjaśnione zostaną również sposoby najkorzystniejszego obliczania podatku, tak aby idąc do Urzędu, wybrać to co dla nas najlepsze.

Etap drugi – uzyskanie numeru REGON.

Drugi artykuł z serii, odpowie na pytania czy każda, nowopowstała firma musi być zarejestrowana w Urzędzie Statystycznym? Kiedy należy złożyć wniosek oraz  co powinien zawierać? Jak szybko otrzymamy swój numer REGON i czy bez nadanego numeru możemy zacząć wykonywanie działalności? Do czego potrzebny jest numer Regon i czy sam NIP nie wystarczy aby prowadzić firmę. Co z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi – czy na niech też ciąży obowiązek składania odrębnego wniosku do Urzędu Statystycznego?

Etap trzeci-  założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki firmowej.

Bardzo często pojawiające się pytanie dotyczy konieczności wyrabiania pieczątki firmowej. Wśród przedsiębiorców panuje powszechne przekonanie, że prowadzenie działalności gospodarczej zobowiązuje do jej posiadania. Jest przydatna przy wystawianiu dokumentów, podpisywaniu wniosków oraz deklaracji. Jednak, czy posiadanie pieczątki regulowane jest przez prawo, czy jest to jedynie wymóg stawiany przez urzędników?   Nasuwa się także pytanie czy i kiedy powinniśmy założyć firmowy rachunek bankowy. Na etapie trzecim warto wyjaśnić czym tak naprawdę jest rachunek bankowy dla przedsiębiorców oraz czy przepisy nakładają obowiązek jego posiadania. Opisany zostanie także proces zakładania rachunku bankowego oraz dokumenty jakie są potrzebne do jego założenia. Należy zwrócić uwagę na to czy trzeba informować inne instytucje o tym , że założyliśmy rachunek firmowy.

Etap czwarty – zgłoszenie przedsiębiorcy i jego pracowników do ZUS-u oraz powiadomienie Państwowej Inspekcji  Pracy o zatrudnieniu pracowników.

Jak powszechnie wiadomo, obowiązek zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczy osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz płatnika składek na Fundusz Pracy.  Z kolejnego artykułu dowiemy się kiedy należy dokonać  zgłoszenia? Jakie są niezbędne dokumenty? Czym różni się termin na zgłoszenie pracodawcy i pracownika do ZUS-u? Kiedy wchodzi w życie obowiązek ubezpieczenia – od dnia zgłoszenia czy rozpoczęcia działalności?  Kodeks wymaga od przedsiębiorcy zawiadomienia właściwego inspektora pracy o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności, a także o liczbie zatrudnionych pracowników. Jakie rodzi to obowiązki dla pracodawców oraz w jakiej sytuacji pracodawca jest zwolniony od przekazania takich danych Państwowej Inspekcji  Pracy?  Jest to ostatni etap zakładania firmy, jednak warto znaleźć odpowiedz na wszystkie pytania zanim udamy się do Urzędu aby zarejestrować działalność.

Przed każdym początkującym przedsiębiorcą, stawiane są podobne wymogi formalne. Przepisy dotyczące zakładania firmy, a potem jej prowadzenia z pozoru wydają się proste i zrozumiałe. Czy faktycznie tak jest?  Środowy cykl artykułów poświęconych poszczególnym etapom zakładania firmy ma na celu przede wszystkim rozwianie wątpliwości które pojawiają się przy dopełnianiu formalności. Praktyczne przykłady rozwieją wątpliwości, które mogą powstać, kiedy będziemy zapoznawać się tylko z teorią. Zaglądaj regularnie na weare.pl a dowiesz się jak szybko i bezstresowo dołączyć do grona przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Top