Znane wynalazki nieznanych Polaków

Czy My zdajemy sobie sprawę ile jest naszego wkładu w rozwój nauki czy techniki oraz z jak wielu polskich wynalazków korzysta cały świat?

 

Czy wiecie, czym My Polacy możemy pochwalić się na świecie, co wnieśliśmy do historii i codziennego życia ludzi na całym globie? I nie chodzi oczywiście o „zorganizowanie” Euro 2012, wojny światowe, sytuacje polityczną, rad Marii Skłodowskie – Curie…

Ostatnio stojąc w ogromnej kolejce w pewnej instytucji państwowej zobaczyłam plakat „Wycieraczki samochodowe (do szyb – przyp. red.) są wynalazkiem Polaka…” i pierwszą myślą było: „poważnie?”

Czy My zdajemy sobie sprawę ile jest naszego wkładu w rozwój nauki czy techniki oraz z jak wielu polskich wynalazków korzysta cały świat?

 

Wycieraczki samochodowe Józefa Hofmanna, wybitnego pianisty, kompozytora, pedagoga i wynalazcy, to tylko jeden z ok. 70 opatentowanych przez niego wynalazków. Kolejnym przykładem rzeczy codziennego użytku są spinacze biurowe. Tak! Ten mały kawałek pręcika spinającego kilka kartek, tak często używany szczególnie w pracy czy w szkole jest polski! Dzięki panu Hofmannowi mamy również pneumatyczne resory samochodowe, piecyki olejowe, zegar elektryczny, regulowany stołek do gry na fortepianie oraz wiele innowacji mechanizmu fortepianu.

Kolejnym znanym, może nieco już zapomnianym (chociaż ja ze znajomymi korzystamy podczas jazdy na nartach;-)) wynalazkiem stworzonym przez Henryka Magnuskiego, jest Walkie – talkie, zwane również krótkofalówką.

Choć może nie jesteśmy w stanie to uwierzyć, ale kino, a konkretnie filmy też zawdzięczamy polakowi! To Kazimierz Prószyński, rok przed braćmi Lumière wynalazł projektor filmowy, który nazwał pleografem oraz skonstruował pierwszą kamerę ręczną.

Kamizelka kuloodporna, a precyzyjniej tkanina, z której jest stworzona, wynalazek ratujący życie występujący w większości filmów kryminalnych, nieodłączny atrybut policji i wojska, jest stworzone przez polaka – Jana Szczepanika. Wynalazek ten w 1902 r. uratował przed śmiercią króla Hiszpanii, Alfonsa XIII. Kolejną rzeczą, którą zawdzięczamy panu Szczepanikowi jest barwoczuły papier fotograficzny, dzięki czemu na świcie mamy kolorowe fotografie.

Fani golfa zapewne ucieszą się, iż wózki golfowe potocznie zwane Melexami, które służą również przewożeniu turystów w okolicach starówek w większości większych polskich miast, również są przypisane do innowacji polaków. Wyprodukowane zostały przez polską Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Mielec”.

Trudno w to uwierzyć, ale jeden z podstawowych środków komunikacji powietrznej, helikopter!, również jest polskim „dzieckiem”. Twórcą prototypu był Adam Ostaszewski, który poza wyżej wymienionym jest wynalazcą szeregu modeli samolotów, w tym również płatowca.

Jako, iż powraca moda na antyki, ostatnio w sprzedaży pojawiły się lampki elektryczne przypominające wyglądem stare lampy naftowe, które zostały wynalezione w połowie XIX w. przez Ignacego Łukasiewicza.

Jednym z bardziej uznanych polskich wynalazców był Józef Bożek, którego jednym z bardziej znaczących projektów był powóz parowy, a nieznaczeni później zaprojektował łódź z napędem parowym. Do innych jego tworów należą m.in. automatyczny warsztat tkacki, czy protezy rąk i nóg dla inwalidów wojennych.

 

Źródło:

www.historia.org.pl

www.freeisoft.pl

Obrazek użytkownika Anonymous