Abstrawear – ze śmiechu zrodzone, śmiechem podszyte i nie tylko śmiechu warte

Przyjaźń nie przychodzi znienacka. Ta prawdziwa musi dojrzeć, przetrwać trudy, wypuścić pędy. Owocem przyjaźni i współpracy grupy Abstrachuje jest ich własna marka ubraniowa – Abstrawear.

Wyobraźmy sobie trzech samotnych wędrowców. Opuścili oni rodzinne miasta, pchnięci przez wolę poznania. Nie odnalazłszy odpowiedzi na swoje pytania w jednym miejscu, ruszali w drugie. W końcu nieprzenikniony los zesłał ich na tę samą pustynię. Drogi wędrowców przecięły się w jednym punkcie. Wycieńczeni i głodni spotkali się pod uschniętym drzewem, które stanowiło jedyną namiastkę roślinności. Ze świadomością rychłej śmierci zaczęli dyskutować. Abstrahowali, odrzucając niepotrzebne tematy. Abstrahowali, brnąc przez wątpliwości dawnych mędrców. Abstrahowali, by uchwycić sens tego wszystkiego. Aż nagle, wraz z nastaniem nocy, tuż obok nich spadł odłamek księżyca w kształcie litery C. Wbił się tak głęboko, że spod piasku trysnął strumień wody. Zaspokoili pragnienie i zmyli z siebie troski doczesności. Uschnięte drzewo, służące im za oparcie, odżyło w okamgnieniu, a wraz z poranną łuną obrodziło w owoce. Dla upamiętnienia tej zbawczej opatrzności i wysiłków abstrahowania nazwali siebie…Abstrachujami, z półksiężycową literą C po środku.

Zawsze na świecie ktoś na kogoś czeka, czy to na dalekiej pustyni, czy w samym środku gwarnego miasta.
Paulo Coelho „Alchemik”

Uważacie ten cytat za banalny i w złym stylu, a Paula Coelho za pseudo-filozofa? Może i macie trochę racji. Jego przemyśleń nie można zrównywać z tymi, pochodzącymi od Spinozy, Hegla, Poppera, czy Heideggera, mimo to Coelho zastąpił Bycie-ku-Śmierci na Bycie-ku-$Dolarom$. Niewyobrażalna wręcz poczytność zapewniła mu miejsce jednego z najbogatszych pisarzy w historii. A co zapewniło milionową oglądalność Abstrachujom?

Wiedział, że przeznaczenie człowieka często nie ma nic wspólnego z tym, w co się wierzy lub czego obawia… bo wiedział, że wszystko, co się zdarza ma swój sens.
Paulo Coelho „Piąta góra”

Znają się od bardzo dawna. Dzielili ze sobą szkolny korytarz, drugie śniadanie, utyskiwanie nauczycielek… z czasem przyszły pierwsze melanże, poważniejsze myśli o przyszłości. Robert Pasut, Czarek Jóźwik oraz Rafał Masny zdecydowali się połączyć siły i pójść na całość. Nazwali siebie Abstrachujami, tworząc trio internetowych komediantów. Ich filmiki na youtube’owym kanale, założonym 4-ego października 2012 roku, są nieprzerwanie rozchwytywane: 1 371 605 subskrybcji, 143 776 447 wyświetleń [dane z dnia: 21.08.2014; godz. 16:40]. Grają luzaków, ale dobrze przygotowane materiały świadczą o tym, że o bumelanctwie nie może być mowy.

Im bardziej zbliżamy się do naszych marzeń, tym bardziej nasza Własna Legenda staje się jedyną racją bytu.
Paulo Coelho „Alchemik”

Paulo Coelho czeka na znak, by móc przystąpić do pisania kolejnej książki. Jeśli podczas którejś ze swoich przechadzek dostrzeże białe pióro, otwiera laptopa i bije w wytartą klawiaturę QUERTY, przelewając najskrytsze emocje, przemyślenia, dla wielu podchodzące pod frazes, niemniej przemawiające do milionów. Nawet Will Smith w jednym z wywiadów przyznał, że „Alchemik” zmienił jego życie. Uwierzył we Własną Legendę i zdobył Hollywood. Może dla uwypuklenia tej życiowej mądrości przyjął rolę w kasowym filmie „Jestem legendą”?

To, co dziś jest rzeczywistością, wczoraj było nierealnym marzeniem.
Paulo Coelho „Być jak płynąca rzeka”

Robert, Czarek i Rafał ze swoim projektem nie dążą do patosu, czy jakiejś artystycznej ekstazy. Chodzi o ludyczność – atmosferę bachanaliów, wypełnionych śpiewem, winem, tańcem, podskokami parzystokopytnych faunów, flirtem piersiastych bogini urodzaju. Przy tym, biorą na warsztat tematy prozaiczne, wzięte z życia codziennego. Parodiują gimnazjalistów, nauczycieli, rodziców, kibiców, hipsterów, blogerów, palaczy marihuany… Nie uszły ich uwadze spotkania przy świątecznym stole, praca w agencji reklamowej, czy jałowa praca polityków. Do obsady niejednokrotnie angażowali swoich znajomych, wiernego psa Barry’ego, jak też aktorkę Adę Fijał, czy gwiazdę serialu „Miłość na bogato” – Karolinę Gilon.

Zawsze trzeba podejmować ryzyko. Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie […].
Paulo Coelho „Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam”

Na początku wielu powątpiewało i zniechęcało, błędnie przewidując, że z kolejnymi odcinakami pomysły się wyczerpią, a całe przedsięwzięcie skończy się kompletnym fiaskiem i rumieńcami wstydu. Miny niedowiarków szybko zrzedły, a złość na sukces Abstrachujów aż ścisnęła im gardła. Regularnie sprawdzali rosnącą oglądalność: 50 tys., 100 tys., 500 tys., 1 480 000 tys., 3 787 319… z każdym kolejnym tysiącem gotowało się w nich coraz bardziej. Ale najgorsze są te ciuchy! Stylowych ubrań Abstrawear, opinających zgrabne sylwetki młodych dziewcząt po prostu nie mogą zdzierżyć. A pies Barry uciesznie szczeka im prosto w twarz. Zazdrośnicy mogą już tylko usiąść na brzegu rzeki Piedry i zapłakać…

Emocje są jak dzikie konie.
Paulo Coelho „Brida”

Robert, Czarek i Rafał zadbali o to, by ich ubrania wyróżniały się na tle innych. Swoją dzikość przenieśli na ciekawy design. W Abstrawear przewodzi kilka motywów: skrót od Abstrachujów – ABCH, hasło Czarka: NO NIEŹLE, a także inspirowane Instagramem – #NO_NIEŹLE, przekręcone wulgaryzmy: GUNWO i QUTAZ, burżujski – MILION, rozpaczliwe – SHIEEE(…)EEET, westernowe – KILL ME MAN oraz zalotne – ZACZEPIEMOŻEPOKOCHAM. Każdy z T-shirtów kosztuje po 65.00 zł. (wyjątek: TANK-TOP ABCH za 59.00 zł.), bluzy i długie spodnie – 159.00 zł., krótkie spodnie – 87.20 zł., a za zestaw wlep Abstrachuje życzą sobie 7.00 zł. Warto zaznaczyć, że jest część męska, jak i damska. A tak w ogóle to kiedy będzie koszulka z Barrym?
Po prostu niewiarygodne! A jednak możliwe, bo człowiek może wytrzymać tydzień bez picia, dwa tygodnie bez jedzenia, całe lata bez dachu nad głową, ale nie może znieść samotności. To najgorsza udręka, najcięższa tortura. Tym mężczyznom i wszystkim ludziom, których spotkała, samotność dotkliwie dawała się we znaki. I oni mieli poczucie, że nie liczą się dla nikogo.
Paulo Coelho „Jedenaście minut”

Chłopakom z Abstrachuje nie grozi samotność, a tym bardziej ich filmikom. Posługując się slangiem youtube’owych użytkowników; fani Roberta, Czarka i Rafała „gwałcą przycisk replay”. Można nie zgadzać się z poczuciem humoru tej trójki lub zbulwersować przedzierającymi się od czasu do czasu knajackimi żartami, niemniej nie można podważyć operatywności i przedsiębiorczości Abstrachujów. Rozwijają się i wszystko na to wskazuje, że nie zwolnią tempa. A ja wracam do namysłu nad aforyzmami Paula Coelho. MS

Strony: http://abstrawear.com , https://www.youtube.com/user/AbstrachujeTV

Dodaj komentarz

Top