Ten niepozorny chłopak o kręconych włosach sześć lat szukał swojej drogi studiując ekonomię, matematykę i informatykę. Jako dwudziestoparolatek jeszcze nie do końca nazywający rzeczy po imieniu i nie do końca określony od początku miał tak naprawdę styczność ze startupami. Finanse, strategia, marketing, to były pojęcia, które go wówczas fascynowały, a pragnienie utworzenia własnej spółki było celem, do którego dążył. Jednakże pierwsze kroki związał z łącznością bezprzewodową. Potem otarł się o firmę produkującą programy telewizyjne, gdzie jego uwagę zwróciły pojęcia formatu, kontentu i dystrybucji. W zeszłym roku został wyróżniony najwyższym odznaczeniem cywilnym przez Prezydenta Rzeczyspospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Złoty Krzyż Zasługi przypadł mu za rozwój polskiej przedsiębiorczości, myśli technicznej i kultury.
Marcin Beme, to pomysłodawca Audioteki, aplikacji mobilnych umożliwiających słuchanie audiobooków na smartfonach, tabletach, a nawet w samochodach. Pierwsze auta, które udało mu się wypuścić na rynek z tą aplikacją – Fordy, zapoczątkowały ciąg wdrożeń. Kolejne marki, które do nich dołączyły, to między innymi Volkswageny, Skody czy Toyoty. Marcin uważa, że audiobooki mogą się przyczynić do poprawy na targanym kryzysem rynku książki i nie myli się. W zeszłym roku z serwisu zakupiono około miliona różnego rodzaju pozycji z łącznym obrotem dziesięciu milionów.
Startup powstał w 2008 roku w ramach Projektu: Wdrożenie oprogramowania na potrzeby świadczenia innowacyjnych usług cyfrowych dostosowanych do XXI wieku wieku społeczeństwa informacyjnego, realizowanego ze środków unijnych. W ciągu paru lat stał się jednym z najpopularniejszych w Polsce ebiznesów. Audioteka działa globalnie. Zadomowiła się w Czechach, Niemczech, Francji, Hiszpanii, na Litwie i Szwecji oraz w krajach hiszpańskojęzycznych jak Chile czy Meksyk.
Marcin Beme na pytanie kim jest, odpowiada – przedsiębiorcą. Zaczynał z sześcioma ludźmi, teraz prowadzi załogę złożoną z ponad sześćdziesiąt osób. Firma wciąż się rozwija, a zainteresowanie audiobookami stale rośnie.