Grad migaczy atakuje

Są pierwszą firmą w Polsce, która na tak dużą skalę zajmuje się problemami osób głuchych. Ich wynalazek – Kinec Translator – posiada globalny potencjał, ponieważ wykorzystując najnowocześniejszą technologię umożliwi funkcjonowanie w społeczeństwie 500 tysiącom w Polsce i około 70 mln ludzi na świecie. Migam.pl kibicuje Richard Branson, brytyjski przedsiębiorca i miliarder.

W 2011 roku Przemysław Kuśmierek, informatyk, pracował jako Project Manager w korporacji. Nosił się z zamiarem robienia czegoś na własny rachunek, lecz nie chciał tworzyć kolejnej aplikacji bazującej na konsumpcjonizmie. Znajomy opowiedział mu o niesłyszących rodzicach, którzy po wielu latach pobytu w USA przyjechali do Polski i zostali niemile zaskoczeni brakiem ułatwień dla osób z wadami słuchu. Kuśmierek postanowił zrobić prosty program do komunikacji z osobami głuchymi, na zasadzie wideopołączeń z tłumaczem. Wyłożył swoje oszczędności i namówił kolegę, żeby zainwestował 18 tys. Tu zaczęła się zła passa. Skradziono im cały, nieubezpieczony sprzęt komputerowy. Wspólnik odszedł. Firma borykała się z kłopotami finansowymi i brakiem dobrego modelu biznesowego. Dopiero kiedy po roku do zespołu dołączył niesłyszący Sławomir Łuczywek, osoba aktywnie działającą na polu komunikacji osób głuchych, projekt ruszył z miejsca.

Migam kompleksowo zajmuje się językiem migowym. Udostępnia darmowy tłumacz języka migowego on-line i słownik języka migowego (największy w Polsce, a jeden z większych w Europie). Oferuje też tłumaczenia i szkolenia stacjonarne – ta usługa jest płatna, a korzystają z niej Sejm i Senat, ministerstwa, urzędy, banki oraz firmy prywatne. W planach są tłumaczenia na polski język migowy filmów z Akademii Khana, organizacji non-profit z USA, edukującej poprzez mini wykłady w formie krótkich filmów.

Migam jest autorem kampanii społecznej „Zauważ nasze słowa” oraz współpracuje z Grupą ING, PizzaPortal oraz T-Mobile. Firma była wielokrotnie nagradzana – zdobyła główne nagrody w Startup Heroes 2012, Aulerach 2013, Virgin Academy oraz została wyróżniona w konkursie „Mikroprzedsiębiorca roku 2014”, a Nominet Trust umieścił ją pośród stu projektów internetowych o największym wpływie na społeczeństwo.

W tej chwili trwają zaawansowane prace nad translatorem języka migowego wykorzystującym kamery Kinect, znane z konsoli gier Xbox oraz słownikiem – aplikacją na iPada i Androida. Kinec Translator jest systemem rozpoznawania ruchu, odczytuje gesty języka migowego i zamienia je na tekst lub mowę. Aplikacja będzie dostępna w sklepie Windows Store, na początku na komputery stacjonarne, później zaś zostanie przeniesiona na smartfony, oraz w przyszłości być może na Google Glass. Ze swoimi wynalazkiem Migam wychodzi na rynki zagraniczne, na początek Niemiec, USA i Indii.

KP

Źródła:
http://firma.pb.pl/3701077,71371,migam.pl-lamie-bariery
http://pierwszymilion.forbes.pl/migam-pl-gluchy-chlopak-bedzie-mogl-poderwac-slyszaca- laske-i-na-odwrot,artykuly,156916,1,1.html
http://mamstartup.pl/wywiady/1745/migam-pl-zmienic-rzeczywistosc http://www.kinectranslator.com/pl/

1 komentarz do “Grad migaczy atakuje”

Dodaj komentarz

Top