Grafen został obwołany fenomenalnym materiałem, który może dokonać rewolucji technologicznej. Wykorzystując go w swoim zaskakująco prostym wynalazku młoda polska studentka opracowała rozwiązanie, dzięki któremu znikną problemy, jakie mogą stwarzać tradycyjne rolety. Inspiracją stała się sama natura. Pomysł przyszedł podczas obserwacji okręgów, które powstają na skutek wrzucenia kamienia do wody.
Roletę zaprojektowała Aleksandra Błoch, studentka na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego i Projektowania Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej praca wzięła w tym roku udział w I edycji międzynarodowego konkursu VELUX International Design Award, który został skierowany do młodych projektantów form użytkowych z całej Europy. Przed uczestnikami postawiono zadanie stworzenia innowacyjnej rolety okiennej. Aleksandra Błoch dostała się do finału konkursu, otrzymując od jury wyróżnienie za projekt „SMART DOTS – Inteligentne kropki”. Wykorzystała w nim grafen, którego masową produkcję Polska odkryła w zeszłym roku.
Nowoczesna roleta wykonana jest z bardzo cienkiej, niemalże transparentnej warstwy tego materiału, którą nakłada się na szybę. Grafen jest bardzo wytrzymały a jednocześnie rozciągliwy i elastyczny oraz bardzo dobrze przewodzi ciepło i elektryczność. Działa jak ogniwo słoneczne, czyli zamienia światło w energię elektryczną, dlatego też roleta nie wymaga dodatkowego zasilania. Grafenowa powłoka składa się z wielu kropek, których wielkość reguluje się panelem dotykowym, posiadającym zakres od 1 do 100 procent. Tym samym zmieniając wielkość kropek można dowolnie sterować światłem w pomieszczeniu. Studentka chciała stworzyć roletę, która nie byłaby osobnym przedmiotem, zakładanym na okno, lecz zostałaby z nim zintegrowana, stając się jego częścią. Uproszczona budowa pozwala na umieszczenie rolety na oknie bez użycia dodatkowych mocowań. Zmniejsza to ryzyko zniszczenia oraz ułatwia mycie, a niewielkie zużycie materiałów jest przyjazne dla środowiska. Roleta ma jeszcze dwie zalety: występuje w wielu kolorach, a jej instalacja na oknie jest bardzo prosta.
KP
Już nawet mnie nie śmieszą takie informacje. Gratuluje pomysłu, ale jako że to pomysł polski, z góry jest skazany na porażkę, zapomnienie, niebyt. Gdyby to studentka z Japonii, Korei Pd, Ameryki, Anglii itp. wpadła na ten genialny pomysł, można by mieć pewność, że te okna byłyby do kupienia na całym świecie już w przyszłym roku.