Julia Ogrydziak – „polska Mozart”

Talent Mozarta, największego muzycznego geniusza, ujawnił się w wieku 3 lat. Tak samo było w przypadku polskiej skrzypaczki, kompozytorki i multimedialnej artystki Julii Ogrydziak.

Julia zaczęła grać na skrzypcach w wieku trzech lat. Gdy ukończyła szósty rok życia, po raz pierwszy wystąpiła solo. Występowała w całej Europie i Ameryce Północnej, m.in. na Schleswig-Holstein Musik Festival, Tanglewood i w Lincoln Center. Studiowała w Konserwatorium Muzycznym w San Francisco, New England Conservatory of Music oraz w Paryżu. Obroniła magistra z wyróżnieniem z kompozycji muzyki oraz z fizyki na Harvardzie. Na MIT (Massachusetts Institute of Technology) odebrała nagrodę AMITA dla najwybitniejszej absolwentki.

Julia współpracowała z wieloma czołowymi kompozytorami naszych czasów. Występowała ze Steve’em Reichem, zwycięzcą nagrody Grammy, zdobywając nagrodę Næss. Współpracuje z kompozytorem Johnem Harbisonem. Jej ostatni projekt – BELLA, który jest wynikiem współpracy z Capacitor Dance, łączy taniec oraz pasjonujące efekty wizualne. BELLA miała swoją premierę w Planetarium Chabot w Oakland.

[youtube id=”DuNdLoQVQlc”]

„Polska Mozart” jest wielokrotnie nagradzaną artystką, dyrektor kreatywną i przedsiębiorcą. Jest założycielką Blacksquare, cyfrowego studia medialnego, który specjalizuje się w aplikacjach społecznych, m-Commerce, grach oraz wideo.

http://www.blacksquare.com/

Studio otrzymało cztery nagrody Webby Awards i nagrodę List Vera, a prace polskiej innowatorki zdobyły uwagę mediów i były wystawiane w MoMA (Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku). Studio Blacksquare uruchomiło nowy model dystrybucji multimediów w Internecie. Julia Ogrydziak jest członkiem Zarządu WAM (West Australian Music) oraz zasiada w kapitule Harvardwood (organizacja non-profit na Harvardzie zajmująca się sztuką i kulturą), a ostatnio wygrała SF Conservatory Distinguished Prep Alumni Award.

K.H.

Dodaj komentarz

Top