Jak legalnie wyrolować ZUS?

Płacenie ZUS-u jest największą bolączką polskich przedsiębiorców. Czy istnieją, aby ominąć ZUS i zrobić to zgodnie z prawem?

„Złodzieje” – tak najczęściej określają ZUS polscy przedsiębiorcy. Nie chodzi o urzędników, ale o system, który obliguje nas do płacenia składek, które niewiele nam dają. Nikłe szanse na emeryturę, mocno ograniczone świadczenia zdrowotne, wszystko to powoduje trochę uzasadnioną frustrację osób, które prowadzą firmy w Polsce.

Politykom często brakuje wyobraźni albo chęci, żeby zreformować system ubezpieczeń społecznych, który niewątpliwie kuleje. Wszystko to sprawia, że Polacy szukają sposobów jak zmniejszyć składki lub całkowicie wyeliminować konieczność opłacania ZUS-u.

Podpisuj umowy o dzieło

Pierwszym i najczęściej praktykowanym sposobem jest przejście na umowę cywilnoprawną – umowę o dzieło. Umowa określona jest w Kodeksie Cywilnym. 627-646. Zakres tej umowy zdefiniowany jest w artykule 627, który stanowi, że Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Umowa o dzieło jest umową: zobowiązującą, odpłatną, wzajemną oraz konsensualną. Warunkiem zaistnienia umowy o dzieło jest określenie w umowie dzieła, jakie ma wykonać przyjmujący zamówienie. Przedmiotem tej umowy może być dowolna rzecz, utwór (np. program komputerowy).

Zaletą tego rozwiązania jest to, że odprowadzany podatek ma 18% a dobrowolna składka zdrowotna (270,40 zł) jest opłacana przez pracownika, który sam decyduje o tym, czy chce ją uiszczać, czy też nie. Ze strony pracodawcy, umowa o dzieło jest kosztem, który obniża jego podatek.

Decydując się jednak na podpisanie umowy cywilnoprawnej, musimy pamiętać, że w momencie chęci zaciągnięcia większego kredytu dla banku jesteśmy mało wiarygodni. Nie płacąc składek nie mamy też prawa do świadczeń zdrowotnych ani urlopowych. Jeżeli doznamy wypadku przy pracy, pracując na podstawie umowy o dzieło, nie należy nam się żadne roszczenie z tytułu odszkodowania.

Szeptany biznes

ZUS chcąc zachęcić do zakładania firm, stosuje preferencyjne stawki dla osób, które rozpoczynają działalność w postaci niższych składek. Z jednej strony jakieś ułatwienie dla początkujących, ale i to Polak potrafił wykorzystać. Często obserwuje się tzw. szeptany biznes, polegający na tym, że kilka osób umawia się co do otworzenia firmy, a po okresie preferencyjnym dla początkujących przedsiębiorców zamyka interes.

Trochę mija się to z celem. Początkowo niska składka, ma służyć temu, aby skoncentrować się na rozwijaniu biznesu, a nie wpłacaniu jednej trzeciej zysku do ZUS-u. Kombinowanie przynosi rezultat na krótki czas, co wcale nie znaczy, że składki płacone w późniejszym okresie są adekwatne do świadczeń, jakie dostajemy ze strony Państwa. Jest to jednak jeden ze sposobów, aby płacić mniejsze składki w legalny sposób.

Pracuj za minimalną krajową, resztę dostaniesz do ręki

Coraz częściej spotykana forma ominięcia składek, praktykowana przez firmy. Pracodawca zatrudnia na umowy o pracę za najniższą krajową, dając pracownikom minimalne zabezpieczenie socjalne, jeżeli jest to umowa o pracę na czas nieokreślony, dostajemy też pewnego rodzaju stabilność zatrudnienia. Nasza oficjalna pensja to najniższa krajowa. Resztę dostajemy do ręki. Politycy tylko mówią o zwalczaniu tego typu praktyk, szkoda, że kończy się to jedynie na wielkich planach, ułatwiających prowadzenie firm. W rzeczywistości dostajemy tylko zdawkową pomoc, z którym wymaganiami trzeba sprostać, żeby taką pomoc otrzymać. Paranoja, choć to i tak lekko powiedziane.

Co z tą emigracją?

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, dla wielu osób zapaliło się zielone światło. Członkostwo sprzyja rozwojowi polskiego biznesu za granicą. Wielu polaków po roku 2004 otworzyło firmy w Londynie czy innych krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu po pierwsze wzrasta pozycja firm prowadzonych przez Polaków za granicą, ale po drugie można ominąć wysokie opłaty w Polsce. Patrząc realnie koszty prowadzenia biznesu za granicą, są dużo niższe, a warunki prowadzenia działalności zdecydowanie korzystniejsze. Żeby zobrazować jak to wygląda, można powiedzieć ze składka na ZUS w Londynie to mniej więcej połowa tego, co opłacamy w Polsce.

Druga połowa na etacie

Wiele osób pracuje na umowy cywilnoprawne(umowa o dzieło, zlecenie) korzystając z dobrowolnego ubezpieczenia zgłoszonego przez małżonka zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. W ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić miesięcznie 240 zł, które stanowi kwotę dobrowolnej składki miesięcznej dla osób pracujących na tzw. śmieciówkach.
Sposoby opisane powyżej są w pełni legalne i zgodne z obowiązującymi przepisami, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi. Dużą szansę dała nam Unia Europejska, dzięki czemu możemy działać na rynkach zagranicznych. Patrząc na to, co się dzieje w Polsce, instytucja ZUS-u chwyta się każdego możliwego rozwiązania, aby tylko zasilić swoje konta i załatać dziury finansowe. Wiadomo, że ryba zawsze psuje się od głowy.

Najlepszą radą dla polskich przedsiębiorców jest to, aby robić swoje i znać przepisy. Po co? Po to, aby wykorzystać możliwości, jakie nam dają. W prawie wszystko, co nie jest zakazane jest dozwolone. Warto wiedzieć jak wykorzystać luki w przepisach na swoją korzyść, co też stanowi swego rodzaju paranoję.

Tak naprawdę do czasu, gdy politycy nie zreformują systemu ubezpieczeń, jaki mamy obecnie, likwidując niepotrzebne, sztucznie utrzymywane stanowiska w ZUS-ie, które trzeba opłacać, pozostaje nam korzystanie z tego typu rozwiązań. Czy to jest dobra praktyka? Czas pokaże, może w końcu rządzącym zapali się lampka, że czas na zmiany.

One thought on “Jak legalnie wyrolować ZUS?

  1. Aż jakiś polityk wpadnie na pomysł, że leczenie jest dla tych co opłacają ZUS a reszta populacji może się położyć i umrzeć. Znaczy dyspozytor pogotowia zapyta najpierw o nr PESEL a jak okaże się że zalegasz ze składkami odłoży słuchawkę. Ratownik medyczny sprawdzi najpierw dowód osobisty a dopiero potem tętno.
    Fajna perspektywa co nie. Bo szczerze, czy ktoś z was spodziewa się zmian na plus, czy raczej macie apokaliptyczne wizje dalszego dociskania śruby?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *