MOOC – Masowy Otwarty Kurs Online

„Człowiek uczy się przez całe życie”. Wielokrotnie słyszane przez nas sformułowanie, w dzisiejszych czasach stało się niemal obowiązkiem. Dostęp do wiedzy jednak stał się łatwiejszy, dzięki rozwojowi technologii i Internetowi. Powszechność, dostępność, oszczędność czasu ale również pieniędzy to tylko nieliczne argumenty przemawiające na korzyść nauki online. Jednak ilość dostępnych w sieci informacji, może sprawiać, że poszukując tego co jest nam potrzebne, zwyczajnie się zgubimy. Nawet dorosły człowiek potrzebuje czasem pomocy osoby, która zajmuje się profesjonalnym nauczaniem.

MOOC – co to takiego?

Angielski termin MOOC (Massive Open Online Courses), czyli masowy otwarty kurs online pochodzi z roku 2008. Założenia kursów opracował i upowszechnił portal FutureLearn, który podjął współpracę z renomowanymi uczelniami wyższymi, aby rozpowszechnić nową, alternatywną formę zdobywania wiedzy. Kursy MOOC od samego początku były opracowywane przez wykładowców z najlepszych ośrodków akademickich. Wszystko zostało przygotowane w formie videoprezentacji połączonych z  dyskusjami a także  powiązanych z nimi zadaniami i quizami. Uczestnicy pomagają sobie wzajemnie w rozwiązywaniu problemów i zadań, z którymi spotkają się podczas kursów.

Obecnie kursy MOOC obejmują szeroki wachlarz modeli edukacyjnych. Stawiają przed społecznością edukacyjną pewne wyzwania, które cały czas są odkrywane na nowo. Wiele osób twierdzi, że MOOC jest długo wyczekiwaną zmianą w edukacji, która wykorzystuje technologię.

Jak funkcjonują Masowe Otwarte Kursy Online?

Udział w kursach jest bezpłatny. Wystarczy tylko mieć dostęp do Internetu i chęć zdobywania nowej wiedzy. Ilość użytkowników nie jest ograniczona, co stwarza szerokie perspektywy samokształcenia. Na samym początku, w 2011 roku, kiedy Uniwersytet Stanforda uruchomił kursy MOOC, zapisało się na nie 160 tysięcy użytkowników z ponad 190 krajów. Liczba użytkowników rośnie z roku na rok. Świadczy to tylko o powszechności ale także o skuteczności nauki w formie kursów online.

Uczenie się przy pomocy kursów MOOC wymaga więcej samodyscypliny, umiejętnego zarządzania czasem i motywacji w porównaniu do tradycyjnej edukacji, jednak wszystkie cechy są wysoko cenione przez użytkowników, którzy z coraz większym uznaniem odnoszą się do zdobytej dzięki kursom wartościowej wiedzy. Są bardzo dobrym narzędziem łączącym tradycyjną edukację z wykorzystaniem postępu technologicznego.

Watro przytoczyć chociaż jeden przykład kursu, dla lepszego zobrazowania tego jak one działają. W kursie o nazwie Calculus dostępnym na platformie Coursera, instruktor wykorzystuje nowe technologie do pokazania różnic na grafie. Korzystając z  tabletu, demonstruje, jak wykonywać kalkulację, co sprawia, że słuchaczom łatwiej jest zrozumieć zagadnienia, niż gdyby uczyli się technik w typowo akademickiej formie.

Gdzie szukać kursów  MOOC?

W 2012 roku nastąpił największy rozwój kursów MOOC. Na rynek weszły  platformy oferujące kursy online.  Najbardziej znane to Coursera, Udacity i edX World Mentoring Academy, Coursera, iversity, Eliademy, Canvas Network . Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 100 platform na których można znaleźć darmowe kursy online,  pozwalające  nam na poszerzenie wiedzy w innowacyjnej formie. Duża dostępność i szerokie spektrum wyboru może powodować efekt pewnego rodzaju przytłoczenia.  Przeglądając bardzo rozbudowaną listę platform oferujących blisko 1000 kursów niewątpliwie można się pogubić. Jednak każda platforma zapewnia wskazówki i różne formy pomocy przy wyszukiwaniu odpowiedniego kursu, tak aby jak najefektywniej wykorzystać czas spędzony na nauce.

Dlaczego kursy online są lepsze od tradycyjnej formy nauczania akademickiego?

Przede wszystkim jest to ogromna oszczędność czasu – nie tracimy go na dojazdy do miejsc, nie ma korków ani przepełnionych sal, w których odbywają się tradycyjne zajęcia. Sami planujemy proces edukacji. Zarządzamy swoim czasem, tak aby dostosować kurs do codziennych obowiązków a nie codzienne obowiązki do planu ułożonego przez „uczelnię”. Zdalne nauczanie pozwala także zredukować wydatki finansowe- w przypadku kursów MOOC nie ponosimy żadnych kosztów, kursy są całkowicie bezpłatne.

Uczenie się w systemie online pozwala również na dostosowanie się do  indywidualnego tempa poszczególnych osób. Uczestnik kursu sam uczy się motywacji i wytrwałości w  samodzielnym pogłębianiu wiedzy. Ogromną rolę odgrywa również możliwość wymieniania się doświadczeniem oraz umiejętnościami zdobytymi podczas kursu.

Kursy online są bardzo dobrym rozwiązaniem przy prowadzeniu biznesu. Dla początkujących firm są bardzo dobrą formą poszerzania kompetencji przy znikomym nakładzie finansowym. Pozwalają na zdobycie praktycznej wiedzy oraz gotowych przykładów do zastosowania. Nic lepszego nie może się trafić początkującemu przedsiębiorcy, jak darmowy kurs, pokazujący gotowe do zastosowania rozwiązania.

Dodaj komentarz

Top