Mózg Przedsiębiorcy

Zakładając działalność musimy brać pod uwagę wiele czynników, które decydują o  jej powodzeniu. Przeglądamy statystyki, analizujemy rynek, szukamy niszy w którą moglibyśmy wpasować profil naszej działalności. Przygotowujemy grunt ekonomiczny, jednak mało kto zwraca uwagę na to, że jest wiele innych aspektów decydujących o powodzeniu naszej firmy.

Najważniejszym elementem w procesie zakładania firmy jest mózg. A dokładniej mózg przedsiębiorcy.

Co z tym mózgiem

Na początku warto wyjaśnić jak funkcjonuje mózg człowieka.

Mózg składa się z lewej i prawej półkuli.

Prawa – odpowiada za naszego wewnętrznego artystę. Dzięki niej jesteśmy w stanie odróżniać kolory, rytmy, rozmiary. Prawa półkula jest  również fabryką naszej wyobraźni i marzeń, to właśnie w niej powstają pomysły.

Lewa – jest bardziej zorganizowana i odpowiada za liczenie, logiczne myślenie, mówienie, porządek, zbiory itd. Gdyby nie ona w naszej głowie ciągle powstawałyby nowe pomysły ale nie byłby uporządkowane.

Błędnym myśleniem jest to, że podczas odpoczynku nasz  mózg nic nie robi. Kiedy ciało odpoczywa, mózg cały czas pracuje.  Porządkuje sobie dane, które nazbierał podczas dnia  co pomaga nam  potem podejmować właściwe decyzje.Wielu z nas często zarywa nocki, po to aby stworzyć coś pozornie kreatywnego. Pozornie, ponieważ nasz mózg jest już tak przemęczony, że lewa półkula nie jest w stanie nadążyć za prawą, która ciągle produkuje kolejne, ale ulotne pomysły. Zmęczony mózg, nie jest bowiem w stanie ich zapamiętać.

Lepiej  się z tym przespać

Osoba, która chce zacząć własny biznes zmusza się do myślenia,  jest zdeterminowana, żeby znaleźć jak najwięcej rozwiązań, co w rezultacie ją tylko przemęcza.  Niepotrzebnie się stresujemy co tylko rodzi efekty które są odwrotne od oczekiwanych. W takiej sytuacji lepiej będzie dla naszego mózgu jak pozwolimy mu „się przespać” z takimi informacjami.  Następnego dnia będziemy w stanie spojrzeć obiektywnie na pomysły dnia poprzedniego.

Nie od razu Kraków zbudowano

Każda firma wzięła się z pomysłu, jednak wielu przedsiębiorców chce osiągnąć  sukces zbyt szybko . Oczekujemy zbyt dużych efektów, jednak nie wszystko da się osiągnąć od razu. W większości dobre pomysły nie zostają do końca zrealizowane, ponieważ zbyt szybko się poddajemy. Brakuje nam motywacji aby podejmować kolejne próby pokonania trudności jakie spotyka każdy na drodze do sukcesu. Schemat porażki w wielu przypadkach wygląda podobnie.

mózg przedsiębiorcy

Biznes to głównie ryzyko, dlatego mózg dobrego przedsiębiorcy nie powinien skupiać się na porażkach, tylko na tym jak zamienić je w sukcesy. Ryzyko istnieje w każdej dziedzinie, jednak nie należy się zbyt szybko zniechęcać. Trzeba oswoić się z myślą, że prowadząc działalność będziemy musieli korzystać z metody prób i błędów. To najlepszy sposób aby stworzyć  firmę z ugruntowaną pozycją na rynku. W przypadku większości firm, które ogłaszają upadłość po roku działalności schemat myślenia przedsiębiorcy jest bardzo podobny do przedstawionego wyżej. Zbyt dużo uwagi poświęcają porażkom , zbyt mało sposobom ich pokonywania co w rezultacie prowadzi do frustracji kończącej się zamknięciem działalności. Jeżeli spotkamy się z porażką, nie należy jej rozpamiętywać. Trzeba wyciągnąć wnioski i działamy dalej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *