Nowoczesny patriotyzm!

Pomóż nam promować nowoczesny patriotyzm

Uczymy patriotyzmu

Patriotyzm – czym jest współcześnie, jak rozumieją go najmłodsi, jak podchodzi do niego młodzież? Wszyscy marzymy o wielkiej Polsce i chcemy z dumą nazywać się Polakami. Nauczmy tego najmłodsze pokolenie.

Wesprzyj nasz projekt

Czym jest współczesny patriotyzm ? Pomóż nam zdefiniować go na nowo! Stań się częścią unikatowego projektu, który sprawi, że młodzi ludzie z dumą będą nazywać się patriotami. Bo patriotyzm to nie tylko bohaterska walka za ojczyznę, powstania narodowe, krew przelana za wolność. To także, a może przede wszystkim codzienny wysiłek bycia przyzwoitym w każdej dziedzinie życia. To codzienna praca i uczciwość, wspieranie potrzebujących i pamięć.

Warto uczyć

Warto uczyć historii, kultywować pamięć i uczyć tego młode pokolenie Polaków. Chcemy robić to nowocześnie: przekazując wiedzę o przeszłości, ale też pokazując przykłady nowoczesnego patriotyzmu, prezentując sylwetki osób, z którymi młodzi ludzie mogą się identyfikować. Pokażemy bohaterskie postaci z przeszłości, ale też mniej znanych wynalazców, literatów, myślicieli czy filantropów, którzy mieli wpływ na kształtowanie się polskiej nauki, myśli i kultury takich jak Ignacy Łukasiewicz, Jerzy Giedroyć, Jacek Karpiński czy Józef Rotblat.

Czasami łatwiej walczyć

Tadeusz Zawadzki „Zośka” powiedział kiedyś kolegom „ Dobrze, że ta wojna się kończy. Nareszcie zabierzemy się do uczciwej roboty, bo czasem łatwiej walczyć niż normlanie pracować i żyć”. W naszej historii mieliśmy wielu wspaniałych patriotów i na pewno w tym projekcie nie uda nam się wyczerpać tej listy, ale chcemy skupić się na mniej oczywistych postaciach, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z patriotyzmem w jego tradycyjnym rozumieniu. W tym ujęciu patriotyzm to walka o niepodległe państwo, o wyzwolenie, odbudowę, o wolność. I tu od razu do głowy przychodzą nam nazwiska niektórych Żołnierzy Wyklętych, marszałka Piłsudskiego, postać Jana III Sobieskiego czy Tadeusza Kościuszki.

O nich też będziemy uczyć, ale nie zapominajmy, że patriotyzm to każda działalność na rzecz kraju, także na polu nauki, sztuki, literatury, dbałości o kulturę i przekazywanie historii. To mozolna praca nauczycieli, edukatorów, muzealników, którzy dbają o zachowanie pamięci o przeszłości. Patriotyzm to również troska o środowisko naturalne, wspieranie polskich produktów, dbałość o zabytki, celebrowanie świąt narodowych w mądry i godny sposób. To czytanie książek, chodzenie do teatru, podróże po Polsce i wiele innych.

Pomóż nam to zrobić

Twoje wsparcie finansowe w formie datku pomoże nam w realizacji działań edukacyjnych, wywiadów, redakcji atrakcyjnych i ciekawych artykułów. Będziemy zachęcać: konkursami, debatami, materiałami audiowizualnymi i innymi nowoczesnymi formami przekazu, aby dotrzeć do młodzieży i najmłodszych Polaków. „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie” – te słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego wyryto na tablicy przytwierdzonej do muru cmentarza Stare Powązki. Nie pozwólmy, aby pamięć o wielkich Polakach i wielkiej Polsce zagasła.

red Maria Szuster

red Izabela Danił

Fun Page – Weare.pl

Fun Page – Akademia Wilanowska

Top