Od września 2009 roku pomaganie sobie w nauce i zadaniach domowych, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem oraz nawiązywanie nowych znajomości przybrało inny wymiar za sprawą portalu zadane.pl. Edukacyjny serwis społecznościowy typu Q&A (Questions and Answers) zaczął powszechnie służyć wzajemnej pomocy uczniowskiej. Portal był inicjatywą Michała Borkowskiego, popartą przez jego kolegów Tomasza Krausa i Łukasza Halucha, z którymi Michał pracował wcześniej przy okazji innego portalu – odpowiedz.pl.
Pierwszy rok funkcjonowania zadane.pl stał pod znakiem stabilnego działania serwisu, pozyskiwania finansowania oraz budowania zespołu. Celem nadrzędnym dla twórców zawsze był i do tej pory jest użytkownik. Z początku istnienia strony liczony w tysiącach, obecnie w kilku milionach.
Portal zadane.pl podzielony został na podstrony z konkretnymi przedmiotami. Od matematyki, przez religię, po języki obce. Serwis szybko stał się miejscem, gdzie każdy zarejestrowany użytkownik ma okazję dodać swoje zadanie domowe, z którym ma problem i gdzie jednocześnie może uzyskać pomoc od innej osoby z portalu. Przy okazji warto wspomnieć, że każdy może dodać tylko jedno zadanie. Aby uzyskać pomoc w kolejnych, trzeba pomóc innym osobom co najmniej w dwóch różnych zagadnieniach, co wymusza to system punktowy. Użytkownicy strony, to nie tylko nauczyciele czy studenci, ale także rodzice tłumaczący swoim dzieciom choćby zawiłości matematyki. W 2012 roku portal wszedł w skład brainly.com. Serwis pozyskał finansowanie od funduszu VC Point Nine Capital oraz grupy inwestorów prywatnych, w tym od Marcina Pytla. Inwestycja o sumie 500 tys. dol. została przeznaczona na rozwój międzynarodowych wersji serwisu, wejście na nowe rynki, a także uruchomienie produktów mobilnych. Aktualnie serwisy brainly.com działają w 19 krajach, m.in. w Rosji, Turcji czy Brazylii.
MT