Czy warto korzystać z doradców kredytowych prowadząc firmę

Warunki kredytów udzielanych firmom codziennie się zmieniają. Przed przedsiębiorcami stawiane są kolejne wymagania, które muszą spełnić, aby uzyskać potrzebną im kwotę. Bez codziennego śledzenia ofert bankowych, dość ciężko jest samemu oszacować czy dostaniemy kredyt, o który się ubiegamy.

Trudno przewidzieć także czas, jaki zajmie cała procedura kredytowa. Formalności, dokumenty, godziny spędzone w Internecie na śledzeniu warunków, jakie stawiają banki. Dla osoby, która prowadzi firmę- czasem może to być trochę za dużo jak na jeden dzień. Warto wtedy skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego. Przede wszystkim będzie zorientowany w ofertach dostępnych na rynku, ale także podpowie, który bank ma najłagodniejszą politykę kredytową, co w przypadku firm jest dość istotne.

Po co mi doradca

Większość przedsiębiorców nie lubi stania w kolejkach, wypytywania o oferty kredytowe drogą telefoniczną gdzie oczekując na Konsultanta jesteśmy zmuszeni do wysłuchania całego Preludium Chopina. Spotkania z przedstawicielami bankowymi tez nie brzmi zachęcająco, ponieważ dla większości to strata czasu spędzonego na wysłuchaniu warunków, jakie ma dla nas bank.

Po powrocie z takiego spotkania nasza wiedza o ofercie jest niewiele większa niż przed nim. Trudno jest przyswoić tyle wiadomości na raz w ciągu tak krótkiego czasu. Kredyt firmowy jest „inwestycją”, którą należy przemyśleć i nie da się podjąć decyzji na podstawie jednego spotkania. Po powrocie i tak większość sprawdza ofertę w Internecie, co oczywiście wiąże się ze stratą czasu.

Dużym odciążeniem będzie doradca kredytowy. Powierzając mu sprawę naszego kredytu, otrzymujemy już gotowe oferty kredytowe. Nie musimy wyszukiwać, analizować warunków, ponieważ zrobi to za nas doradca.

Szkoda czasu na doradcę

Forma kontaktu z doradcą zależy od nas. Nie zawsze musimy umawiać się na spotkania. W większości wszystko załatwia się drogą telefoniczną lub mailową, co też zaoszczędza nasz czas, którego wiecznie nam brakuje. Doradca dopasuje oferty banków zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli interesuje nas kredyt w obcej walucie, doradca przygotuje takie oferty, jeżeli jednak chcemy mieć możliwość bezpłatnego przewalutowania kredytu doradca tez będzie miał to na uwadze szukając dla nas najkorzystniejszego rozwiązania. Dobry doradca znajdzie ofertę dopasowaną do naszych potrzeb, nie do swojej prowizji.

Po otrzymaniu ofert od doradcy warto porównać je z ofertami banku, w którym prowadzimy mamy założony rachunek firmowy. Wybór oferty ze swojego banku ułatwi całą procedurę, ponieważ nie będziemy musieli zakładać nowego rachunku bankowego ani przedstawiać historii dochodów i wydatków.

Z motyką na słońce

Banki podwyższają wymagania stawiane przedsiębiorcom, dlatego doradca powinien mieć na uwadze czy nasze dochody pozwolą nam na uzyskanie kredytu, o jaki się staramy. My od doradcy powinniśmy wymagać przede wszystkim realnej oceny naszych możliwości. Powinien zbadać nasza zdolność kredytową i oceniając ja realnie przygotować dla nas oferty z różnych banków, tak aby spełniały nasze oczekiwania, ale przede wszystkim by były dopasowane do naszych możliwości finansowych.

Lepiej zdecydować się na kredyt, który jesteśmy w stanie realnie spłacić niż przyjmować gruszki na wierzbie obiecywane przez banki. Każdy bank prowadzi własną politykę kredytową i grupę klientów docelowych. Nie zawsze bank, który ma dobre oferty dla osób fizycznych okaże się bankiem dobrym dla firm. Na to tez warto zwrócić uwagę decydując się na kredyt dla firmy.

Dodatkowe koszty

Pomoc pośrednika kojarzy się z dodatkowymi kosztami. Warto zauważyć, że pośrednicy kredytowi nie działają jak agenci nieruchomości, dlatego ich praca nie generuje dla nas dodatkowych kosztów. Czasem bawet bardziej nam się to opłaca, ponieważ doradca często jest w stanie wynegocjować nam lepsze warunki, niż te, które wynegocjowalibyśmy sami w banku. Usługi pośredników kredytowych są bezpłatne. Doradca współpracujący z bankiem dostaje wynagrodzenie za wykonaną pracę od banku dopiero po udzieleniu nam kredytu. Oznacza to, że my nie płacimy za doradztwo.

System takiego wynagradzania da nam pewnego rodzaju pewność, że doradca rzetelnie i dobrze wykona swoją pracę, ponieważ będzie miał tez na uwadze swoje wynagrodzenie, które zależy od jego starań.

Dla większości osób, które prowadza firmę formalności i załatwianie kredytu to przykra konieczność. Wynika to ze znikomej wiedzy na temat kredytów i mechanizmów funkcjonowania innych instytucji finansowych. Polityka kredytowa banków często wydaje się zagmatwana i niejasna. Regulaminy i oferty mają często od kilku do kilkunastu stron a język, jakim są pisane brzmi podobnie do chińskiego.

Dlatego lepiej jest skorzystać z profesjonalnego doradcy, ponieważ będzie on w stanie wynegocjować dla nas lepsze warunki, a po drugie znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę. Oczywiście ostatnie zdanie należy do nas, ale łatwiej dokonać wyboru na podstawie gotowych ofert.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *