Żegnaj Likebox, witaj Facebook Page Plugin

Wraz z kolejnymi zmianami Facebooka i wydaniem Graph API v2.3 funkcja Likebox nie będzie więcej oferowana. Zastąpi ją wtyczka Page Plugin, która podobnie jak ostatnia, pozwoli zintegrować na stronie internetowej prosty kanał treści, pokazać liczbę fanów i wyświetlić przycisk „Polub naszą stronę”. Jedną ze zmian jest wygląd.  Poza zdjęciem profilowym w wygenerowanym widgecie, zostanie wyświetlone zdjęcie w tle i zmieni się układ poszczególnych elementów takich jak liczba fanów oraz pozostałe przyciski.

Poniżej porównanie Likebox z Page Plugin:

facebook page plugin
Po lewej Likebox, po prawej nowy Facebook Page Plugin.

Następne dodatki to przycisk „Udostępnij”, a jeżeli ustawimy tzw. „wezwanie do działania”,  wyświetli się dodatkowo link „Skontaktuj się z nami”. Poniżej wersja angielska i polska, której to jeszcze Facebook nie zdążył dopasować. Przycisk kontaktowy w wersji polskiej nie mieści się w jednej linii i pozostaje ukryty.

pageplugin-EN-vs-PL
Wersja polska ma jeszcze problem z przyciskiem kontaktowym.

Aby skorzystać z nowej wtyczki wystarczy wejść na stronę https://developers.facebook.com/docs/plugins/page-plugin, wpisać adres strony na Facebooku, zaznaczyć opcje wyświetlania, a następnie wygenerować kod, który możemy dodać do naszej strony. Jeżeli używamy tzw. systemu zarządzania treścią jak Joomla, Drupal czy WordPress, na pewno znajdziemy odpowiednią wtyczkę, która ułatwi nam konfigurację.

WordPress Plugin

W przypadku systemu WordPress polecam Facebook Page Plugin dostępny pod następującym linkiem: https://wordpress.org/plugins/facebook-page-feed-graph-api.

Należy pamiętać o padaniu pełnego adresu strony na Facebooku i protokołu https. W naszym przypadku pełny adress to https://www.facebook.com/weareplmag.

Nie ma obaw ani konieczności zrywać się lub dzwonić do webmastera, aby natychmiast zmieniał ustawienia naszej strony. Jeśli ręcznie nie zaktualizujemy Likebox do ostatniego rozwiązania, implementacja wtyczki zostanie po 23 czerwca 2015 roku automatycznie dostosowana do nowej wersji. Ponieważ wiele rozwiązań integruje ze sobą kilka funkcji Facebooka, które wraz z ostatnią aktualizacją również zostaną wykluczone, polecałbym zintegrować nowy Facebook Page Plugin. Zaoszczędzi to ładowania wielu niepotrzebnych skryptów, które mogą spowolnić wyświetlanie strony a tym samym pogorszyć pozycję w wyszukiwarkach lub zniechęcić odwiedzających do dalszego przeglądania strony internetowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *