Łódź – miasto które odwiedza.

Do końca roku 2018 roku to Łódź będzie odwiedzać Was. W 30 miastach Polski pojawi się autokar, w którym każdy z będzie miał okazję poznać jej historie oraz to jaka jest dzisiaj.

 

 

Początkowo była to mała wieś znajdująca się w granicach historycznej ziemi łęczyńskiej. Pierwsze wzmianki na jej temat znajdowały się w dokumencie z 1332 r. Prawa miejskie nadano w w Przedborzu nad Pilicą 29 lipca 1423 r.* Dzięki temu miasto mogło się rozwijać (chociażby organizować targi)
Przez lata Łódź była miastem o charakterze rolniczym. W XVII wieku można opisać ją jako ośrodek handlowy oraz rzemieślnicy. Z biegiem lat Łódź przeobrażała się stając się Łodzią przemysłową chociażby.

Dziś gdy słyszymy Łódź pierwszym skojarzeniem są … Fabryki, ul.Piotrkowska, Manufaktura,Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera.Jak ją sobie wyobrażamy ? Szara, smutna, zatłoczona. Ale czy tak naprawdę Łódź to tylko jedna ulica i kilka znanych budynków ?

Oczywiście, ze nie !

Dopóki sama nie odwiedziłam tego miasta, nie poznałam jego uroku ani ludzi, którzy tam mieszkają ,widziałam ją właśnie tak – jako szare, zatłoczone miasto w którym nic nie ma.Kiedy wysiadłam z pociągu, moim oczom ukazało się miasto, które tętni życiem. Jego mieszkańcy są życzliwi i otwarci na rozmowy. Spacerując ulicą Piotrkowską czułam się jakby czas stanął w miejscu.

Jednak nie każdy z nas ma chwilę na to by uciec do innego miasta i poznać je lepiej.
Tak też powstał pomysł Pani Prezydent Łodzi, Hanny Zdanowskiej.

Do końca roku 2018 roku to Łódź będzie odwiedzać Was.
W 30 miastach Polski pojawi się autokar, w którym każdy z Nas będzie miał okazję poznać jej historie oraz to jaka jest dzisiaj.

Terminarz jest dostępny pod tym linkiem :)

https://www.facebook.com/pg/MobilnaLodz/about/?ref=page_internal

Sprawdź, może Łódź przyjedzie jutro właśnie do Ciebie !

 

Gabriela Lipińska

Dodaj komentarz

Top