Wielka oskarowa noc. Polska Ida z Oskarem!

To fantastyczna noc dla polaków i polskiego kina. W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny główną nagrodę Akademii Filmowej otrzymał film Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, w którym role pierwszoplanowe grają Agata Trzebuchowska oraz Agata Kulesza. Scenariusz to wspólna praca reżysera – Pawła Pawlikowskiego i Rebecca Lenkiewicz wyprodukowany przez Opus Film.

Oskara z rąk Nicole Kidman odbierał Paweł Pawlikowski i chwilę później stwierdził: „Nie wiem jak się tu dostałem, zrobiłem czarno-biały film o potrzebie spokoju, wycofania ze świata i kontemplacji. I oto jestem, w tym zgiełku, w centrum światowej uwagi”. „To fantastyczne, życie jest pełne niespodzianek”- dodał.

Film Ida jest dramatem psychologicznym – historią powojennych losów społeczności żydowskiej w Polsce. Czarno-biały obraz, w zdjęciach Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego – również nominowanych do Oskara przedstawia wędrówkę w poszukiwaniu prawdy o przodkach siostry zakonnej- filmowej Idy i sędzi okresu Polski Ludowej.

Ida ma już na koncie takie polskie nagrody jak: – Orły, w tym dla najlepszego filmu, Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage oraz pięciu Europejskich Nagród Filmowych m.in dla najlepszego filmu europejskiego oraz laureatem za najlepszy film nieanglojęzyczny Brytyjskiej Akademii Filmowej. Obraz zdobył też nominacje za najlepszy film zagraniczny do Złotych Globów, nagrody Goya, Satelita, Independent Spirit Awards, David di Donatello, Guldbagge.

"The Woman In The Fifth" And "Grazia E Furore" Premiere - 6th International Rome Film Festival
Reż. Paweł Pawlikowski
scena z: Agata Trzebuchowska, SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA
Aktorka Agata Trzebuchowska
Agata Kulesza copy. gala
Aktorka Agata Kulesza

 

Dobrego oskarowego dnia życzymy wszystkim miłośnikom kina i innym cieszącym się z wielkiego sukcesu twórców Idy.

 

Dodaj komentarz

Top